تبلیغات
.:: عــــــــــــــروج ::. - مطالب فروردین 1390
 • سید الشهدا(ع) اسلام را بیمه کرد

  گمان نکنید که اگر این مجالس عزا نبود و اگر این دسته جات سینه زنی، و نوحه سرایی نبود، 15 خرداد پیش می آمد. هیچ قدرتی نمی توانست 15 خرداد را آن طور کند، مگر قدرت خون سیدالشهداء و هیچ قدرتی نمی تواند این ملتی را که از همه جوانب به او هجوم شده است و از همه قدرت های بزرگ برای او توطئه چیده اند، این توطئه ها را خنثی کند، الاّ همین مجالس عزا."
 • نام حسین بن علی «علیه السلام» نام عجیبی است

  عزیزان من! نام حسین بن علی «علیه السلام» نام عجیبی است.وقتی از لحاظ عاطفی نگاه می كنی، می بینی خصوصیت اسم آن امام دربین مسلمین با معرفت، این است كه دل ما را مثل مغناطیس و كهربا به خود جذب می كند. خدای متعال درنام حسین «علیه السلام» اثری قرار داده است كه وقتی اسم او آورده شود، بر دل و جان ما ملت ایران وسایر ملت های شیعه، یك حالت معنوی ایجاد می شود.
 • سید حسن نصرالله در سومین شب از مراسم احیای دهه محرم:

  تازمانی که خونی از خون امام حسین (علیه السلام) در رگ ماست و اراده‌ای از اراده و عزم امام در ما وجود دارد، حسینی و زینبی باقی خواهیم ماند. ما در این شب و در روز دهم (روز عاشورا) به امام حسین می‌گوییم که ما در این زمانه و در مقابله با چالش‌ها، خطرات، تهدیدها، هجمه‌ها و نشست‌های دشمن و فریب‌کاری‌ها و نیرنگ‌های آن برغم کم بودن یاوران خود از تو، دینت، پرچمت، کربلایت و اهدافت دست نخواهیم کشید، حتی اگر قطعه قطعه شویم و زنان و کودکانمان به اسارت گرفته شوند.
 • مرحوم حاج میرزا اسماعیل دولابی :

  در دهه ی اول محرم، تجلّی امام حسین(ع) عالم را عوض می کند. در شب تاسوعا و عاشورا، اگر کسی چشم باطنش بینا باشد، می بیند که در عالم، هر مؤمن و کافری محزون است. وقتی صاحب خلقت محزون می شود، مخلوقات غمناک نشوند؟ آیا ممکن است همه ی شیعیان، مضطر باشند و دیگران محزون نشوند؟ اهل دنیا هم در این ایام در امر دنیایشان به زحمت می افتند و در اثر آن، محزون می شوند.
 
آیاتی از قرآن درباره حضرت فاطمه (س)
یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390

آیاتی در شأن فاطمه و دیگر افراد اهل بیت رسول خدا نازل شده است که مصداق اتمّ و اکمل آن آیات می باشند و آنان نمونه کامل موضوع آیه می باشند. برخی از آیات که در شأن آنان نازل شده اند:

آیه تطهیر:

إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیرًا

(سوره احزاب/33)

مصداق اهل بیت که مطهر و پاک می باشند فاطمه، علی و حسنین است.

آیه مباهله:

فَمَنْ حَآجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةَ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِینَ 

(آل عمران/61)

فاطمه تنها نساء نامی باشد.

این آیه نیز همانند آیه تطهیر بزرگ ترین و مهم ترین سند افتخار و فضیلت خاندان رسول خدا است که پروردگار آنان را برگزید و به عنوان شایستگان اسوه های بشریت معرفی نمود.

آیات سوره دهر:

وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا

این آیات بخشی از سوره دهر است که در شأن علی و خانواده آن حضرت نازل شده است. سیاق آیات، سیاق سرودن یک داستان است. داستان اقعی مردمی از مؤمنین که قرآن نامشان را ابرار خواند. و از پاره ای کارهایشان یعنی وفای به نذر و اطعام مسکین و یتیم و اسیرشان خبر داده، ایشان را می ستاید و وعده جمیلشان می دهد.

آیه مودت:

قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى

(سوره شوری، آیه 23)

اهل بیت رسول الله کسانی هستند که خداوند مودت آنان را بر هر مسلمانی واجب کرده است و منظور از واجب کردن مودت اهل بیت تنها این است که محبت را وسیله ای قرار دهد برای این که مردم را به اهل بیت ارجاع دهد و اهل بیت مرجع علمی مردم قرار گیرند.

آیه ذوی القربی:

وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ

(اسراء/26)

طبرسی با سلسله اسنادش از ابوسعید خدری صحابی رسول الله نقل می کند که وقتی این آیه نازل شد پیامبر فدک را به فاطمه بخشید. (تفسیر الدرالمنثور، ج4، ص177)


دیدگاه شما

 
 
پیام امام‌خمینی‌(ره) در 12فروردین 1358
جمعه دوازدهم فروردین 1390

http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab10/matlab-10-1.jpg


چکیده: من به ملت بزرگ ایران كه در طول تاریخ شاهنشاهی، كه با استكبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان كردند آنچه كردند، صمیمانه تبریك می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استكبار را با دست توانای خود كه قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارك، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌كنم.


متن كامل پیام امام خمینی، بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران (ره) كه در 12 فروردین 1358 به مناسبت سالروز جمهوری اسلامی ایران منتشر شد به شرح زیر است:


«بسم الله الرحمن ارحیم»


و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین. صدق الله العظیم

من به ملت بزرگ ایران كه در طول تاریخ شاهنشاهی، كه با استكبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان كردند آنچه كردند، صمیمانه تبریك می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استكبار را با دست توانای خود كه قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارك، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌كنم. به دنیا اعلام می‌كنم كه در تاریخ ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد كه سرتاسر مملكت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و رای مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله‌دان تاریخ دفن كنند.

ادامه مطلب

دیدگاه شما

 
 
این یک داستان نیست ؛ غصه است در همین نزدیكی‌ها
چهارشنبه دهم فروردین 1390
http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab9/matlab-9.jpg

این یک داستان نیست
غصه است
در همین نزدیكی‌ها

آیا زمانی فرا خواهد رسید كه باور كنیم در همین نزدیكی‌ها چشم‌های نگرانی زندگیمان را هر روز مرور می‌كند؟
چشمانی مضطرب، كه منتظر است تا با خوب شدن ما دلخوشانه پا در ركاب ظهور نهد.
بیاییم صادقانه یك بار هم شده بی‌نیرنگ دست بر آستان نیازش بریم و شرمگینانه بگوییم اگر چشم به راه خوب شدن مایی تا بیایی چنین نخواهد شد؛ تا چنینیم.
پس خود از خدا بخواه چنان شود.
تو خود خوب می‌دانی كه امواج پرتلاطم و سهمگین فتنه‌های آخرالزمانی می‌رود تا آخرین باقی‌مانده‌های این بنیان را ببرد.
ای عزیز! بر ما ببخش كه چه بسیار دروغ‌گویان لاف‌زن شده‌ایم.
آیا باوركردنی‌ست با وجود ده‌ها و صدها و هزاران مؤسسه و مركز و بنیاد و محفل و شیفته، همچنان گرد غریبی بر روی شما باشد؟!
كه تو به اندازه یك باشگاه ورزشی نیز نزد ما مهم نیستی.
چه كسی باور می‌كند؟
چه گناهی دارند جوانان علاقه‌مند به تو كه نمی‌توانند بلندای عظمت تو را در فراز مناره‌های مسجدی به نام تو جستجو كنند؟
چه تقصیری دارند نوجوانان عزیزی كه آنها را به این پندار واداشته‌اند كه نور معرفت تو را در ‍ژرفای چاه عریضه جستجو كنند؟
ای مسافر غریب! نمی‌خواهم دردی بر دردهای تو باشم كه این دلگویه‌های دل دردمندست. و نه زخمی بر دل دوستان راستین تو، كه حساب آنها، نیك می‌دانم از این خطاب‌ها جداست.
زهی خوش خیالی است كه موج گوش‌آزار حضور بی‌حاصل برخی وقت‌گذران‌ها را به ظهور صغرا تفسیر كنیم كه نیمه شبها تابستان برخی مكان‌های منسوب به تو، گواهی بر ناصواب بودن این برداشت است.
خود خوب می‌دانیم آنچه بر ما می‌رود، نه یاد تنهایی‌های غریبانه تو، كه رفع نیازهای پست دنیایی ماست.
 و این هجوم، نه برای آزادی تو از زندان غیبت، كه برای رفاه بیشتر خود است.
به راستی كدام ‌یك از ما مدعیانیم كه آمدن تو را آن‌گونه كه واقعیت خواهد یافت، برتابیم؟
 تا چه حد خود را برای آن آمدن، مهیا ساخته‌ایم؟...
و ما آیا هرگز به این فكر كرد‌ه‌ایم گر یه‌های نیمه شب آن مسافر غریب برای چیست؟
بی‌گمان بخشی از آن مو یه‌ها برای بی وفایی ماست.
او می‌گرید؛ اما نه برای عریضه‌های چاه‌ها؛ كه برای گرفتارآمدگان در چاه‌های خود خواهی.
او می‌گرید؛ اما نه برای فرو غلطیدن جوانان در ورطه‌های گمراهی كه برای سكوت دانشمندان.
می‌نالد . اما نه برای خود كه برای ما...

دیدگاه شما

 
 
روزی که بیاید
چهارشنبه دهم فروردین 1390
http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab8/matlab-8.jpg

5 دقیقه به ساعت دو مانده بود ؛ اتوبوس به سختی هیکل سنگینش را توی خیابان می‌کشید، انگار تنش زیر لگدهای مسافرها کوفته شده بود و دیگر نای راه رفتن نداشت. گرمای شدید حس و حالی برایم نگذاشته بود .چشمانم را به سردر مغازه‌ها دوختم تا شاید حرکت کُند اتوبوس را حس نکنم. اتوبوس توی ایستگاه ایستاد و صدای مسافرها که همدیگر را کنار می‌زدند تا زودتر بالا بیایند کلافه کننده بود. مسافرها یکی یکی صندلی‌ها را پر کردند. سری چرخاندم و به قیافه‌ی همه‌شان نیم‌نگاهی کردم، اما آن‌ها بی‌تفاوت به خیابان خیره شده بودند. اتوبوس به چهارراه رسید و پشت چراغ قرمز ایستاد. ناگهان صدایی سکوت اتوبوس را بهم ریخت. همه به طرف صدا نگاه کردند. زنی قدبلند و لاغر با دوتا بچه، محکم به در می‌کوبیدند. راننده در را زد و آن‌ها با عجله سوار شدند. زن با نگاه خسته‌اش تمام اتوبوس را زیرورو کرد اما تمام صندلی‌ها پر بودند. همان‌جا ایستاد و به ملیه‌ی وسط اتوبوس تکیه زد. دو تا بچه به مادرشان چسبیده بودند و به مسافران زُل زده بودند. یکی از بچه‌ها لباسش از شانه پاره شده بود و جلوی پیراهنش پر از لکه بود، انگار لباس مال خودش نبود، چون برایش خیلی کوتاه بود. دستانش سیاه سیاه بود؛ همین‌طور صورتش. دختربچه هم مثل پسر بود، موهای کوتاهش نامرتب روی شانه‌هایش ریخته شده بود و توی صورتش لکه‌های سیاه بود و آرنجش پاره شده بود. زن با چادر رنگ‌رفته و پاره همچنان به میله تکیه داده بود و به مسافرها نگاه می‌کرد. چادرش را که عقب رفته بود جلو کشید و گفت خانم‌ها محض رضای خدا به من کمک کنید به خدا من گدا نیستم. بعضی مسافرها نیم‌نگاهی به زن کردند و بعضی هم منتظر بودند تا زن ادامه بدهد. زن گفت چند روزاست که بچه‌هایم غذا نخورده‌اند. پولی به من بدهید تا بتوانم برایشان غذایی تهیه کنم. حرف‌های زن تمام شد .زن با احساس امیدی زودگذر به مسافرها نگاه می‌کرد. بعضی‌های دستشان را تا ته کیفشان می‌بردند اما خالی بیرون می‌آمد، چند نفر مقداری پول به زن دادند.
 
ادامه مطلب

دیدگاه شما

 
 
درد و دل با امام زمان(عج)
سه شنبه نهم فروردین 1390
http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab7/matlab-7.jpg

آقایم بلاها زیاد مطالب پوشیده برملا گردیده وفقط به شما شکایت می کنم . آقایم جدایی و هجران تو از همه این سختیها سخت تر است زیرا بلا به همراه تو نعمت واذیت در مقابل دیدگان تو راحت است . آقایم و از من انتقام بگیر ! اگر این انتقام مرا به تو نزدیک می نماید .فدایت گردم در آن شتاب کن . و در هر حال تو به من از خودم سزاوارتری .زیرا اگر تو نباشی من هم نخواهم بود آقایم آنگاه که درباره رسیدن ووصل شده به شما ولذت دیدار شما می اندیشم ودر مورد احوال کسانی که آنها را به پناه خود نزدیک نموده به آنان احسان کرده مشرف به دیدار جمالت نموده با تعلیم خود آنان را بزرگداشته . با نوشانیدن جامهای توحید بر آنان منت گذاشته وشرافت آمدن در محفل اهل توحید را به آنان کرامت نمودی تامل می کنم نزدیک است قلبم از حسرت شکافته شده و از غیرت دوتکه شود آه آه وای بر قلب کسی که مثل من باشد آقایم خواهان شما با سایر مشتاقین فرق دارد زیرا زیبایی تو قابل مقایسه با زیبایی سایر معشوقها نبوده وبزرگی تو مانند دیگر بزرگیها نمی باشد به این جهت که شما محبوبی هستی که علت ایجاد خواهان ودوست دار خود بوده واو در هرحال و هر کاری به شما احتیاج دارند ولی دیگران چنین نیستند . بلکه در عالم محسوسات زیبایی وجود ندارد مگر اینکه مظهر گوشه ای از زیبایی شما وبزرگیی نیست مگر ناشی از یکی از آثار بزرگی شما. زیرا زیبایی شما مظهر زیبایی خداوند زیبا وزیبایی دیگران از مظاهر زیبایی شماست .
از عالم عارف کامل
آیت الله ملکی تبریزی

دیدگاه شما

 
 
دوباره وقت باران است بی تو
پنجشنبه چهارم فروردین 1390
http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab6/matlab-6.jpg


آقــا ، بـهار مـن زمستان است بی تو
صحرا و كوه و دشت بی جان است بی تو

عید بدون تو صفا دارد؟ ندارد
اصلا چرا این چهره خندان است بی تو

ای یوسف گم گشته ی دل در كجایی؟
چشمان بر در مانده گریان است بی تو

از خاك بازی خسته ام باور كن آقا
دنیا برایم مثل زندان است بی تو

كم كم جوانی رفت و حالا وقت پیری ست
این زندگی هم رو به پایان است بی تو

لیلی خبر دارد كه مجنون در چه حال است ؟
مجنون كماكان در بیابان است بی تو

من مانده ام در نیمه شب با این غزل ها
آری ، دوباره وقت باران است بی تو


دیدگاه شما

 
 
کاش متوجه می شدیم!!
پنجشنبه چهارم فروردین 1390
http://oroujblog.persiangig.com/Mataleb/matlab5/kash-motevajeh-mishodim.jpg


مـــهـدیــــا !

کاش متوجه می شدیم که فرمول ظهورت سخت و پیچیده نیست و این آگاهی و بیداری ، درخواست و دعای ماست که ظهور را پیش از موعد مقرر رقم خواهد زد و خواب آلودگی مااز جمله علل اساسی در تأخیر ظهور حجت خداست  .

ای کاش صدها مسلمانی که هر روز و بارها در نماز های روزانه خویش " اهدنا الصراط المستقیم " می گویند می پذیرفتند که تنها راه رهایی و رستگاری  یعنی صراط المستقیم تو هستی.

ای کاش لااقل شیعیانت ذره ای از غربت و مظلومیت تو را درک می کردند و با رفتار و گفتار خویش ، نمک بر زخم دلت نمی پاشیدند  . 

منبع : آشتی با امام عصرِ دکتر علی هراتیان


دیدگاه شما

 
 
او که جمعه می آید
پنجشنبه چهارم فروردین 1390


برای آمدنت دیر می شود، برگرد

زمان ز پرسه زدن سیر می شود، برگرد


در انتظار تو با کوله باری از وحشت

زمین دوباره زمین گیر می شود، برگرد


برای روشنی چشم آسمان، خورشید

میان چشم تو تکثیر می شود، برگرد


همیشه جای تو در لحظه هایمان خالیست

غروب جمعه که دلگیر می شود، برگرد


و جمعه ای که بیایی، تمام عرش خدا

به سمت خاک سرازیر می شود، برگرد


نگار جمشیدنژاد


دیدگاه شما

 
 
دوباره صبح، ظهر، نه، غروب شد نیآمدی
پنجشنبه چهارم فروردین 1390

چه روزها که یک به یک غروب شد، نیآمدی

چه اشکها که در گلو، رسوب شد نیآمدی


خلیل آتشین سخن، تبر به دوش بت شکن

خدای ما دوباره سنگ و چوب شد نیآمدی


برای ما که خسته ایم و دل شکسته ایم، نه

برای عده ای، ولی چه خوب شد نیآمدی!


تمام طول هفته را در انتظار جمعه ام

دوباره صبح، ظهر، نه، غروب شد نیآمدی


مهدی جهاندار


دیدگاه شما

 
 
مناجات یار با دلــدار
پنجشنبه چهارم فروردین 1390

بارالها!

در پیشگاه تو ایستاده‌ام،
و دست‌هایم را به سوى تو بلند كرده‌ام،
آگاهم كه در بندگى‌ات كوتاهى نموده و در فرمانبرى‌ات سستى كرده‌ام،
اگر راه حیا را مى‌پیمودم از خواستن و دعا كردن مى‌ترسیدم ...
ولى … پروردگارم!
آن گاه كه شنیدم گناهكاران را به درگاهت فرا مى‌خوانى،
و آنان را به بخشش نیكو و ثواب وعده مى‌دهى،
براى پیروى ندایت آمدم ...

ادامه مطلب

دیدگاه شما

 
بـــرای آمـدنـت دیــر مـــــی شــــود، بــرگـرد
زمــان ز پــرسه زدن سـیر مــی شود، بــرگرد


در انــتــظار تــــو بــا کولــه بــاری از وحـشـت
زمــــین دوبـــاره زمــین گیر می شود، بـرگرد


بــرای روشــنی چــشم آســــمان، خورشید
میـــان چــشم تـو تکثیر مــی شـود، بـــرگرد


هــمیشه جـای تـو در لحظه هایمان خالیست
غـروب جــمعـه که دلـگیر مــی شـود ، برگرد


و جـمـعه ای کــه بیایی، تــمام عــرش خـدا
بــه سـمـت خــاک سـرازیر می شود، برگرد
»» قبله ی اهل یقین عباس است
»» روایتی صوتی از سرگذشت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها
»» توصیف وقایع اربعین حسینی از زبان مقام معظم رهبری
»» درسی كه از زهیر بن قین بجلی می توان آموخت
»» ...از علی اصغر خجالت می كشم
»» (سیمای امام حسین (ع
»» بر اسرای كربلا چه گذشت؟
»» گزارش حضرت زینب (س) از رویداد كربلا
»» (كلیپ روضه حضرت علی اكبر (علیه السلام
»» تربت کربلا
»» به راستی بانو یکتاست
»» آیاتی از قرآن درباره حضرت فاطمه (س)
»» پیام امام‌خمینی‌(ره) در 12فروردین 1358
»» این یک داستان نیست ؛ غصه است در همین نزدیكی‌ها
»» روزی که بیاید
بهمن 1390
دی 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
»»  مـــــــــــــــــحـــــــــــــرم
»»  مــــنـــــاســــبـــت هــــا
»»  مـــــــنـــــــــاجـــــــــــات
»»  مـقــــاومـــــت اســلامی
»»  (امـــــام زمــــــان (عـــــج
»»  خرید پسته
»»  مــــــــــنــــــــبـــــــر مـــــــــــجــــــــــازی
»»  گـــنـــــجـــیـــــــنــــه مـــــعـــــــرفـــــــــــت
»»  (كوچكترین بلاگ آموزشی ایرانیان (آمارانتوس
»»  آمــوزش و پــــرورش شــــهرســــتــــان انــار
»»  مــــــــقــــــاومــــــــت اســــــــلامــــــــــی
»»  جــــشنواره بزرگ وبلاگ نویــسی تبیان زنجان
مـــجــید شـــفــیـــعــی
.:: عــــــــــــــروج ::.


Best Preview in [ 1024 x 768 ] Screen Resolution
Design By : { Hossein Samadzadeh }{&}-{ Majid Shafeie }
پست الکترونیکی آرشیو وبلاگ صفحه نخست